Kapat

ODTÜ Kazanmak İçin Tavsiyeler ve Biyoloji Bölümü İncelemesi

Anasayfa
Üniversite ODTÜ Kazanmak İçin Tavsiyeler ve Biyoloji Bölümü İncelemesi
ODTÜ KAZANMAK

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda ODTÜ Biyoloji öğrencisi Tutku’dan ODTÜ Biyoloji kazanmak için tavsiyeler ve Biyoloji bölümü için düşüncelerini alacağız.Bu yazıda ODTÜ kazanmak , ODTÜ biyoloji kazanmak , ODTÜ kazanma için kaç net gerekiyor ? ODTÜ kazanmak için nasıl çalışmalı ? ODTÜ kazanmak  için sıralma kaç olmalı ? Gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.Kendisine vakit ayırdığı için teşekkür ederiz umurarım faydalı olur.

ODTÜ Kazanmak İçin Tavsiyeler ve Biyoloji Bölümü İncelemesi

Öncelikle bize biraz kendinden bahseder misin?
Merhaba, ben Tutku Çekigil.İzmir Konak Anadolu Lisesinden mezunum.Şuan ODTÜ’de hazırlık okuyorum, bölümüm Biyoloji.

Biyoloji okumak senin tercihin miydi ?
Biyoloji okumak kısmen benim tercihimdi, ben ODTÜ’de genetik okumak istiyordum ama sıralamam yetmedi.Başka bir üniversitede okumamak için burda Biyoloji’yi seçtim çünkü gördüğümüz dersler %95 aynı.Ve şuan çalışma alanı daha geniş olduğu için çok mutluyum bölümümden.

Bize sınava girdiğin yılı ve sıralamanı paylaşır mısın?
2016’da girdim sınava MF2’den yerleştim 42binin içindeydim.YGS’de yetmiş bindeydim kırk iki bine çektim LYS’de.Devlet okuluyla hazırlandım herhangi bir dershaneye veya özel derse gitmedim.Yani tek başınada kazanılabiliyor üniversite sınavı.

ODTÜ’de herhangi bir bölümde bile okumak bir hayli zor bunu nasıl başardın sınava nasıl hazırladın?
Herkesin kendine göre çalışma stili olur ama ben günde en az 250 soru çözüyordum.Okulumuzun sisteminden dolayı sabahları dersler öğleden sonra etütlerimiz vardı.Devlet okulu olduğu için erken çıkamıyorduk.Hergün aynı saatlerde test çözüyor, yemek yiyor ve kitap okuyordum.Telefonla olabildiğince az ilgileniyordum ve spor yapıyordum düzenli.Kendimi motive etmek için renkli kalemler, kağıtlar alıyordum ayrıca haftasonları kendime çalışma verimime göre ödüllendirirdim.Her hafta güzel bir film izlemeye dikkat ederdim.Haftasonları dahil hergün saat yedide uyanırdım.Konu çalışmadım ben hiç, hep test çözdüm.Arkadaşlarınla beraber test çözmek ve yapamadığın soruları birbirine sormak farklı soru tipi görmen ve tekrar etmen konusunda çok yardımcı oluyor.Kısacası düzenli yaşadım ve kendimi hep motive etmeye çalıştım.

Biyoloji bölümü ders içeriği ve zorluğundan bahseder misin?
Hazırlık olduğum için pek bilmiyorum ama araştırdığım da bazı temel dersler var geri kalan seçmeli dersler senin uzmanlaşmak uğraşmak istediğin alana göre değişiyor.

Herkesin merak ettiği gibi bize biraz da okulundan bahseder misin?
ODTÜ’de okumak harika bir şey, en güzel, en canlı, en yararli kampüsde kalıyorsun öncelikle.Sonrasında ODTÜ seni sadece mesleki anlamda değil, kültür,sanat, spor; hayatın her dalında bir fikrin olmasını sağlıyor.Onlarca etkin öğrenci kulüpleri var.Olanaklar zaten harika.ODTÜ özgürlük şehri diyebiliriz, herkes kendisinden meshul.

Biyoloji mezunu hangi ünvanı alır ve çalışma imkanları nelerdir?
Biyolog ünvanı alır.İlaç fabrikalarında , hastanelerde, ar-ge firmalarında araştırmacı olarak, benim hayalim olan akademik kariyer yaparak, en kötü senaryoyla formasyon alıp öğretmenlik yapabilir, özel ders verebilir.

Biyolog olmak isteyenlere genel olarak tavsiyelerin neler?
İnsan vücuduna, doğaya ilgili, sistemlerin nasıl işlediğini merak eden ve bir temel bilim dalı olduğu için bilimin  her dalıyla ilgilenebilecek herkes biyolog olabilir.Bence bu süreçte en önemli şey kendin için doğru alanı seçmek.


Bu soru cevap 2017 yılında yapılmıştır.


“ODTÜ Kazanmak İçin Tavsiyeler ve Biyoloji Bölümü İncelemesi” üzerine 4 yorum

  1. Güneş Bağımlı says:
    • bibilya says:
      • Güneş bağımlı says:
        • bibilya says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir